Jak stworzyć drzewko bonsai? – poradnik krok po kroku

2020-02-25
Jak stworzyć drzewko bonsai? – poradnik krok po krokuBonsai to dalekowschodnia sztuka tworzenia zminiaturyzowanych drzew oraz krzewów. Wymaga ona rozwiniętego zmysłu estetycznego, dużej cierpliwości oraz fachowej wiedzy ogrodniczej. Pielęgnacja bonsai sprowadza się do regularnego podlewania i nawożenia drzewka, a także nieustannego formowania jego pożądanego kształtu.

Wybór drzewka i doniczki

Pierwszym krokiem do stworzenia takiej ozdoby jest wybór odpowiedniej rośliny. Drzewko bonsai uformować można niemal z każdej rośliny, która posiada niewielkie liście, wyraźny pień oraz miękkie pędy podatne na formowanie. Wybór konkretnego gatunku powinien być jednak dostosowany do warunków klimatycznych panujący w miejscu, w którym prowadzona będzie hodowla. Wśród najlepszych roślin na bonsai należy wymienić przede wszystkim klon palmowy, irgę poziomą, buk pospolity, świerk biały czy kosodrzewinę. W celu uzyskania szybszego efektu można zdecydować się na zakup tzw. prebonsai, czyli drzewka wstępnie przygotowywanego do przekształcenia w bonsai. Kolejnym krokiem jest w tym przypadku dobór odpowiedniej doniczki. Najlepiej prezentują się gliniane lub kamienne płaskie pojemniki o dużej średnicy, których faktura, kolor i kształt są dostosowane do stylu danego bonsai. Oczywiście przed umieszczeniem drzewka w doniczce należy przygotować odpowiednie podłoże. Ziemia do bonsai przede wszystkim musi być bogata w składniki odżywcze oraz zapewniać retencję wodną, drenaż oraz napowietrzanie korzeni.

Pielęgnacja i formowanie

Aby drzewko wyglądało pięknie i zdrowo, trzeba zadbać o jego regularne podlewanie i nawożenie. Częstotliwość wykonywania takich czynności ma jednak charakter indywidualny, gdyż uzależniona jest od gatunku rośliny czy jakości podłoża. Przykładowo ziemia do bonsai zawierająca składniki, takie jak akadama, pumeks, lawa wulkaniczna, kompost czy też drobny żwir na długo będzie magazynować wodę i składniki odżywcze, dlatego roślina nie będzie wymagała częstego nawadniania i nawożenia. Prawidłowa pielęgnacja bonsai to jednym słowem zadanie niełatwe. Jednakże jeszcze trudniejsze jest formowanie drzewka polegające na jego odpowiednim przycinaniu i drutowaniu. Niezaprzeczalnie jest to bardzo twórcze zajęcie, wymagające poczucia estetyki. Drutowanie przy użyciu miedzianego lub aluminiowego drutu oraz przycinanie zbędnych i zbyt rozwiniętych gałązek to kluczowe techniki służące do nadawania drzewku określonego kształtu. Najpopularniejsze style to: Chokkan, Moyogi, Shakan, Yose-uye oraz Kengai. Poszczególne drzewka różnią się przede wszystkim kształtem pnia i kątem pochylenia względem doniczki. Odpowiednio pielęgnowane i regularnie formowane drzewko bonsai stanowi żywe dzieło sztuki, które można nieustannie modyfikować i rozwijać. Chociaż jego tworzenie nie jest łatwe, zapewne stanie się źródłem dużej satysfakcji i wielkiej radości.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel