Hodowla i pielęgnacja drzewek Bonsai

2018-10-26
Hodowla i pielęgnacja drzewek Bonsai

Hodowla Bonsai “od ziarna”

Hodowla Bonsai od ziarenka wymaga bardzo dużej wytrwałości, czasami muszą minąć nawet 3 lata zanim będziemy mogli wykonać pierwsze poważne prace nad naszymi roślinami. Prowadzenie naszego drzewka od ziarna daje nam pełną kontrolę nad rozwojem tej rośliny. Ponadto jest to znacznie tańsza opcja niż kupno gotowego drzewka które może okazać się chore na skutek nieprawidłowości których dopuścił się hodowca.


Kiedy siać ?

Najlepszym momentem aby zasiać nasiona jest czas kiedy naturalnie spadają z drzewa czyli podczas jesieni. Nasiona które spadają do zimnej ziemi mają więcej czasu aby naturalnie zaaklimatyzować się w swoim naturalnym środowisku. Nasiono które przeszło taki okres “aklimatyzacji” ma lepsze szanse aby wykiełkować na wiosnę.

Nawadnianie drzewka Bonsai

Największym zagrożeniem dla drzewka Bonsai jest niewłaściwe nawadnianie. Drzewka Bonsai potrzebują nawadniania od 2 do 3 razy w tygodniu, jednak częstotliwość należy dopasować do warunków atmosferycznych, np w kwietniu należy podlewać znacznie częściej niż w lipcu. Ziemia w której żyje nasza roślina musi być wilgotna jednak nie mokra (nie może być nadwyżki wody), dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniego drenażu. Istotnym aspektem jest również podlewanie o podobnych godzinach np tylko rano lub tylko wieczorem.

Częstą techniką stosowaną przez ogrodników jest zanurzenie całej doniczki wraz z rośliną do miski lub wiadra z wodą. Taki zabieg pomaga pozbyć się powietrza nagromadzonego w ziemi oraz pozbyć się nadwyżek nawozu znajdującego się w podłożu. Po wyciągnięciu rośliny z wody, podczas spływania wody do ziemi dostanie się świeże powietrze co pozytywnie wpływa na rozwój korzeni i całej rośliny.

Kolejną techniką utrzymywanie odpowiedniej wilgoci ziemi jest używanie keramzytu lub innego ceramicznego/kamiennego wypełniacza. Keramzyt należy podsypać na dno oraz na wierzch doniczki. Keramzyt znajdujący się na dnie doniczki zapewnia dodatkowy drenaż przez co nadwyżka wody nie dotyka bezpośrednio korzeni, natomiast keramzyt znajdujący się na górnej części doniczki zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z ziemi przez co ziemia pozostaje nawilżona przez dłuższy czas.

Nawożenie drzewek Bonsai

Drzewka Bonsai podobnie jak wszystkie inne rośliny potrzebują nawozu aby móc rozwijać się, walczyć z chorobami i cieszyć nasze oczy. W naturalnym środowisku Bonsai pobiera nawozy z ziemi gdzie znajdują się między innymi: Magnez, żelazo, czy cynk. Nasza roślina hodowana w doniczce nie będzie miała dostępu do wielu mikroelementów które w naturalnym środowisku mogłaby bez problemu pobrać. Dlatego nasze drzewko należy podlewać nawozem do roślin, sugerujemy dobranie nawozu dedykowanego do drzewek Bonsai który zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebne do rozwoju drzewka. Sugeruje się podlewanie nawozem około 2 razy w miesiącu w okresie zimowym oraz 4 razy w miesiącu w okresie letnim. Dodatkowo zaleca się stosowanie dodatku w postaci żelaza około 2 razy do roku (jako oprysk lub do korzennie) aby uniknąć żółknięcia liści.


Przycinanie drzewek Bonsai

Przycinanie drzewek Bonsai jest jednym z kluczowych elementów które wpływają na zdrowie i wygląd rośliny. Przycinanie powoduje doświetlenie wcześniej niedoświetlonych części rośliny co stymuluje rozwinięcie nowych liści.

 

Są dwa podstawowe powody przycinania drzewek Bonsai:

-Przycinanie artystyczne, ma na celu ukształtowanie rośliny odpowiadający naszym gustom kształt.

-Przycinanie związane z utrzymaniem rośliny, ma na celu kontrolowanie wielkości całej rośliny tak aby jej wielkość była odpowiednia do doniczki w której rośnie. Dodatkowo takie działanie stymuluje roślinę do budowy zdrowego i ładnie wyglądającego korzenia. Przycinając roślinę należy zostawić pomiędzy 3 a 5 gałązkami posiadającymi liście.

Kolejnym argumentem przemawiającym za koniecznością przycinania jest zapewnienie odpowiedniego naświetlenia dolnym częścią rośliny.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel