Przegląd roślin, które dobrze prezentują się w zimowej scenerii

2019-12-18
Przegląd roślin, które dobrze prezentują się w zimowej sceneriiWbrew pozorom istnieje bardzo wiele roślin ogrodowych, których urok uwidacznia się dopiero w porze zimowej. Ich atrakcyjność może wynikać z wielu powodów. Niektóre rośliny w czasie zimy utrzymują ozdobne owoce, inne zakwitają, a kolejne zachwycają wiecznie zielonymi liśćmi lub ciekawym wyglądem pędów. Jednak zanim odwiedzimy sklep ogrodniczy, powinniśmy poznać gatunki, które wzbogacą aranżację zieleni w naszym ogrodzie czy na balkonie, pomimo niskich temperatur.

Rośliny zimozielone

Walorem zimowego ogrodu mogą być rośliny, u których występuje całoroczny przyrost liści. Zapewne najlepiej będą prezentować się gatunki dobrze znoszące mróz i zdolne do szybkiej regeneracji. Jeżeli chodzi o rośliny liściaste, to warto zainwestować w odmiany, takie jak barwinek pospolity lub bukszpan wiecznozielony. Pierwsza z nich to roślina płożąca o błyszczących, eliptycznych liściach, a druga określana jest jako bardzo łatwy w formowaniu, gęsty krzew. Wśród roślin iglastych, ze względu na intensywnie zieloną barwę, świetnie prezentuje się też kosodrzewina.

Rośliny z atrakcyjnymi pędami

Po zrzuceniu liści wiele drzew i krzewów odkrywa bardzo interesujące pędy. Potrafią one zachwycić niesamowitym kolorem, nietypową fakturą czy oryginalnym kształtem. W tym przypadku bardzo niedoceniana bywa brzoza brodawkowata, której kora atrakcyjnie wybarwia się wraz z nastaniem zimy. Ciekawie prezentuje się również platan kolonisty, gdyż jego pędy przypominają barwy maskujące stosowane w wojskowości. Z kolei dereń biały urzeka intensywnie czerwonymi pędami, które efektownie kontrastują ze śnieżnobiałym śniegiem. Z fantazyjnie powyginanych gałązek słynie natomiast pochodząca z Chin wierzba mandżurska.

Rośliny kwitnące lub owocujące zimą

Podczas gdy większość roślin odpoczywa pokryta śniegiem, niektóre gatunki zaczynają owocować lub szykują się do kwitnienia. Co ciekawe, gatunki tego typu znajdziemy odwiedzając zwykły sklep ogrodniczy. Popularną rośliną kwitnącą jest ciemiernik, który tworzy półpełne lub pełne kwiaty o pięciu płatkach i białym, różowym lub czerwonym zabarwieniu. Warto dodać, że pierwsze ciemierniki kwitną już w grudniu, dlatego potocznie określane są mianem róż Bożego Narodzenia. Inną rośliną, która kwitnie zimą, jest często mylony z forsycją zimokwiat wczesny, charakteryzujący się silnym zapachem i dzwonowatymi kwiatami. Wśród roślin owocujących warto wymienić także ognik zwyczajny, irygę i ostrokrzew. Wspomniane krzewy wyróżniają się przepięknymi, intensywnie czerwonymi owocami. Zima to szczególna pora roku, podczas której bardzo często zapominamy o naszych ogrodach. Tymczasem istnieje wiele roślin najpiękniej prezentujących się właśnie w ujemnych temperaturach i w otoczeniu śniegu. Każdy dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy w swoim asortymencie posiada tego typu gatunki roślinności.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel