Gruba folia przezroczysta i jej zastosowanie przy wiosennych porządkach w ogrodzie

2020-03-11
Gruba folia przezroczysta i jej zastosowanie przy wiosennych porządkach w ogrodzieFolia ogrodowa to materiał niezbędny w każdym gospodarstwie rolnym, na działce, w przydomowym ogrodzie czy na balkonie. Jej podstawowym zastosowaniem jest zabezpieczanie roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także zapewnianie im warunków do wzrostu i rozwoju. Folia przezroczysta pvc ponadto chroni owoce, warzywa i kwiaty przed rozmaitymi szkodnikami. Wykorzystywana jest też przy budowie szklarni czy altan oraz jako osłona dla mebli ogrodowych, drewna czy narzędzi.

Ochrona roślin

Dzięki zastosowaniu folii ogrodowej możliwe jest zabezpieczenie niemal każdego gatunku roślin. Nawet najdelikatniejsze sadzonki są w stanie bezpiecznie przetrwać załadunek i transport bez jakichkolwiek uszkodzeń. Folie ogrodowe osłaniają również zasadzone rośliny przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz szkodnikami (np. ptactwo). W tym przypadku najlepiej sprawdzi się tzw. folia perforowana, która jest łatwa w montażu, wytrzymała i uniwersalna. Należy rozłożyć ją bezpośrednio na grządkach zaraz po wysianiu lub posadzeniu roślin. W ten sposób tworzy się bowiem unikalny mikroklimat z nieco wyższą temperaturą oraz odpowiednią wilgotnością powietrza, co istotnie wpływa na jakość plonów. Perforacja ułatwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci i pozwala na ciągły dostęp powietrza, co z kolei zapobiega rozprzestrzenianiu się wśród roślin rozmaitych chorób grzybiczych.

Tunele foliowe

Na działkach czy w ogrodach coraz częściej napotkać można tunele foliowe, które służą do produkcji rozsady, a także przyspieszają plony warzyw ciepłolubnych (np. pomidorów). Dzięki swojej przepuszczalności zapewniają roślinom idealne warunki do rozwoju (w tym dostęp do światła słonecznego). Konkretny materiał pokryciowy oraz jego grubość powinny być przystosowane do rodzaju upraw prowadzonych w tunelu. Gruba folia przezroczysta składa się z kilku warstw, które charakteryzuje ponadprzeciętna wytrzymałość mechaniczna i wysoka elastyczność. Folie tunelowe najczęściej dostępne są w rolkach różnej długości.

Folie PVC

Folia przezroczysta pvc także może być stosowana w ogrodzie. Sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy musimy zamontować tymczasowe, ruchome okno chroniące przed czynnikami pogodowymi. Przykładem jej wykorzystania jest też osłona przed wiatrem i deszczem umieszczona w altanie ogrodowej, która skutecznie zabezpiecza nie tylko samą konstrukcję, ale również wszystko to, co znajduje się wewnątrz. Folia pcv to materiał o dość wysokiej przezroczystości oraz o dużej odporności na mróz i promienie UV. Warto podkreślić, że jest to więc rozwiązanie całoroczne. Produkt tego typu sprawdzi się też przy wznoszeniu przydomowej szklarni, gdyż szkło może zostać skutecznie zastąpione przez tego typu folię ogrodową. Najistotniejszą funkcją dostępnych na rynku folii ogrodowych jest ochrona roślin, akcesoriów ogrodniczych czy konstrukcji, takich wiaty, szklarnie czy altanki. Każdy dobrze zaopatrzony internetowy sklep ogrodniczy posiada w swojej ofercie folie o różnej grubości czy kolorystyce, dlatego dobór odpowiedniego produktu nie będzie stanowił żadnego problemu.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel