Ukorzenianie roślin doniczkowych – jak się za to zabrać?

2020-08-21
Ukorzenianie roślin doniczkowych – jak się za to zabrać? Rozmnażanie roślin doniczkowych nie jest łatwe, w szczególności dla początkujących ogrodników. Aby mieć pewność, że wysiłek nie pójdzie na marne i sadzonka wypuści korzenie, warto wykorzystać ukorzeniacz do roślin. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić ukorzenianie roślin doniczkowych. 

Rozmnażanie rośliny poprzez jej podział

Część roślin można rozmnożyć podczas ich przesadzania. Wystarczy pozbyć się ziemi z korzeni i dużą kępę podzielić na pół lub więcej części, uważając, by nie uszkodzić przy tym rośliny. Część roślin da się podzielić ręcznie, do innych niezbędne będzie użycie ostrego noża.  W kolejnym kroku miejsce cięcia należy zanurzyć w ukorzeniaczu do roślin. Mikstura zapewni lepszy wzrost korzeni i zadziała grzybobójczo. Gotowe sadzonki wystarczy wsadzić do osobnych doniczek.  Taki sposób rozmnażania roślin sprawdzi się między innymi w przypadku paproci, sansewerii, sukulentów, zamiokulkasa, agawy, aloesu, asparagusa czy maranty. 

Rozsadzanie z pędów

Sadzonki pędowe pobiera się z wierzchołków łodygi. W tym celu odcina się młody pęd z wierzchołka, a następnie obrywa z niego dolne liście i kwiaty. Wystarczy, że sadzonka będzie miała wysokość od 5 do 10 cm. Aby mieć pewność, że korzenie się pojawią, końcówkę należy włożyć w ukorzeniacz do roślin. Następnie pęd można wsadzić do naczynia z wodą albo do doniczki wypełnionej piaskiem wymieszanym z torfem i ustawić w nasłonecznionym miejscu. Po 3 tygodniach powinny pojawić się korzenie. Metoda jest polecana dla takich roślin jak m.in.: fikusy, draceny, juki, kamelie, figowce, cytrusy.

Ukorzenianie z liści

Rozmnażanie z liści jest nieco bardziej pracochłonne. Liść z ogonkiem trzeba umieścić w naczyniu z wodą, którą należy codziennie wymieniać, by nie dopuścić do gnicia. Gdy po kilku dniach pojawią się korzenie, roślinę przesadza się do doniczki, a całość przykrywa folią, by utrzymać wysoką wilgotność. Po kilku tygodniach zaczną wyrastać nowe listki, a stary obumrze.  To świetny sposób na rozmnożenie fiołków afrykańskich, begonii, peperomii, grubosza, ale też skrętników i zamiokulkasów. 

Rozmnażanie przez odkłady

W przypadku bluszczu i epipremnum wystarczy zakopać w ziemi część zwisającej łodygi, nie oddzielając jej od całości. Gdy po kilku tygodniach fragment ten wypuści korzenie, trzeba go odciąć i przesadzić do osobnej doniczki. 

Z kolei odkłady powietrzne wykonuje się przy rozsadzaniu roślin doniczkowych w naturze występujących jako krzewy lub drzewa – na przykład draceny czy fikusy. Celowo uszkadza się łodygę i w to miejsce wprowadza ukorzeniacz do roślin. W miejscu nacięcia wytwarza się sadzonka z korzeniami. Gdy korzonki są już rozwinięte, należy oddzielić sadzonkę i umieścić ją  w ziemi. Łodygę, z której pobrano sadzonkę, wystarczy przyciąć.  Ukorzenianie roślin doniczkowych wymaga cierpliwości i staranności. Sadzonkom trzeba zapewnić dobre warunki, warto też wykorzystać odpowiednie narzędzia i preparaty, na przykład ukorzeniacz do roślin.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "BOTANICZNY" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel