Ukorzeniacz do sadzonek – charakterystyka i zastosowanie w ogrodnictwie

2020-02-05
Ukorzeniacz do sadzonek – charakterystyka i zastosowanie w ogrodnictwieUkorzeniacze to profesjonalne preparaty ogrodnicze, które ułatwiają tworzenie się nowych korzeni roślin. Są przydatne przede wszystkim w rozmnażaniu różnego rodzaju sadzonek. Sprawdzają się w przypadku krzewów ozdobnych, drzew owocowych, a także drobnych roślin doniczkowych i szklarniowych, rosnących zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Jak działa ukorzeniacz?

Ukorzeniacz do roślin to preparat, który zawiera syntetyczne hormony roślinne, wpływające na tworzenie się korzeni. W jego składzie znajduje się kwas indolilooctowy, indolilomasłowy lub naftylooctowy, a także substancje grzybobójcze, zabezpieczające rośliny przed zarażeniem. Jednym ze składników ukorzeniacza w płynie jest również kaptan, który dodatkowo stymuluje wzrost korzeni. Ukorzeniacz do roślin zasadniczo przyspiesza proces kształtowania się systemu korzeniowego roślin oraz intensyfikuje wzrost sadzonek. Można zastosować go bezpośrednio lub rozcieńczyć w wodzie (w odpowiednich proporcjach określonych na opakowaniu). Korzenie rośliny zanurzamy w gotowym preparacie, delikatnie strzepujemy nadmiar środka, a następnie umieszczamy sadzonkę w uprzednio przygotowanym podłożu.

Zastosowanie ukorzeniaczy w ogrodnictwie

W sklepach ogrodniczych oferowane są różne rodzaje ukorzeniaczy, dedykowane konkretnym rodzajom czy odmianom roślin. Przykładowo możemy zdecydować się na ukorzeniacz w płynie lub w proszku. Natomiast ze względu na ich zastosowanie, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje ukorzeniaczy. Każdy preparat oznaczony symbolem A jest odpowiedni do trudno rozmnażających się sadzonek zielnych, a także półzdrewniałych rozsad krzewów i drzew owocowych. Natomiast ukorzeniacz do roślin z literą B będzie idealny do różnych odmian roślin zielnych szklarniowych i doniczkowych. Z kolei preparat ze znakiem AB pomoże przy rozmnażaniu sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych oraz iglaków. W sprzedaży możemy spotkać również uniwersalne ukorzeniacze sygnowane oznaczeniem B2, które będą odpowiednie do każdego rodzaju roślin. Ukorzeniacz do roślin to produkt, który jest niezwykle przydatny przy rozmnażaniu sadzonek. Aktywnie wspiera bowiem tworzenie się nowego, silnego systemu korzeniowego, zwiększając szanse na skuteczną hodowlę rozsad. Ukorzeniacz pomaga w uzyskiwaniu odszczepek nawet od gatunków wyjątkowo opornych na rozsadzanie, stanowiąc istotne wsparcie zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych ogrodników.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel