Zima w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

2019-12-18
Zima w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?Zima to czas, w którym większość roślin ogrodowych pozostaje w fazie spoczynku. Drzewa oraz krzewy zrzucają liście, a rośliny jednoroczne zimują w formie nasion. Nie oznacza to jednak, że możemy odłożyć nasze narzędzia ogrodnicze na dno piwnicy czy garażu. Będą nam one niezbędne przy wykonywaniu zimowych prac pielęgnacyjnych. Zatem jak powinniśmy dbać o nasz ogród w tym okresie?

Zabezpieczenie roślin

Największym zagrożeniem dla roślin ogrodowych jest niska temperatura, dlatego gatunki wrażliwe na zimno powinny zostać zabezpieczone (np. słomą, włókniną, styropianem). Jednak w obliczu ogólnego ocieplania się klimatu oraz pojawiających się długich okresów odwilży rośliny nie powinny pozostawać przykryte przez cały sezon. Jeżeli w okresie zimowym przez dłuższy czas utrzymuje się temperatura przekraczająca 10 stopni Celsjusza, powinniśmy rozważyć zdjęcie osłon. Nadmierne ogrzanie rośliny może bowiem pobudzić ją do wzrostu, co niestety zwiększy prawdopodobieństwo odmrożenia w przypadku nagłego spadku temperatury. Z kolei w przypadku wzmożonych przymrozków konieczne będzie dołożenie kolejnych warstw ochronnych. Przez cały okres zimowy powinniśmy kontrolować tę kwestię.

Usuwanie nadmiaru śniegu i lodu

Śnieg, a w szczególności ten mokry, jest niebezpieczny dla krzewów oraz drzew. Może bowiem doprowadzić do ich zniekształcenia, a nawet uszkodzenia. Z tego względu istotne jest usuwanie jego nadmiaru z konarów i gałęzi (szczególnie w przypadku roślin iglastych). Ponadto nie należy składować śniegu na trawnikach, ponieważ może to zapoczątkować procesy gnilne. Z kolei pnie drzew oraz krzewów powinny zostać zabezpieczone przed obgryzaniem przez zwierzęta poprzez ich pobielenie wapnem. Czas uśpienia roślin to także idealny moment na przycięcie uschniętych, chorych, odmrożonych bądź niepożądanych gałęzi.

Czas na konserwację narzędzi

Zimą, gdy prace wykonywane w ogrodzie nie są tak intensywne, warto dokonać przeglądu sprzętu i drobnych akcesoriów. Narzędzia ogrodnicze eksploatowane w poprzednich miesiącach powinny zostać poddane konserwacji. Przede wszystkim należy oczyścić je z zabrudzeń oraz umieścić w suchym, bezpiecznym miejscu. W tym przypadku mamy też sposobność dokonania wszelkiego rodzaju napraw oraz wymiany uszkodzonych lub zużytych elementów. Możemy także przygotować zapasy nawozu, środków ochrony roślin czy nasion. Oczywiście będzie to możliwe nawet zimową porą, ponieważ najlepsze sklepy ogrodnicze funkcjonują przez cały rok. Zima to niezaprzeczalnie trudny okres dla roślin ogrodowych. Zagrażają im niskie temperatury, brak dostępu do wody czy zalegający śnieg. Jednak dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym można utrzymać przydomowy ogródek w dobrej kondycji. Ponadto będzie to najlepszy czas, by odwiedzić ulubiony sklep ogrodniczy w celu nabycia produktów i narzędzi, które będą niezbędne wiosną.
pixelpixel