Uprawa roślin jadalnych na balkonie – co warto wiedzieć?

2020-04-29
Uprawa roślin jadalnych na balkonie – co warto wiedzieć?Aranżacja balkonu nie musi się ograniczać wyłącznie do roślin ozdobnych. Nawet na małej powierzchni możesz bowiem z powodzeniem uprawiać rośliny jadalne, takie jak zioła, krzewy owocowe czy warzywa.

Jak zacząć uprawę roślin jadalnych na balkonie?

Możliwość uprawy roślin uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni i usytuowania balkonu. Najlepsze pod tym względem są wystawy skierowane na zachód i wschód. Natomiast balkony południowe należy osłaniać przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a uprawiane na nich rośliny podlewać z większą częstotliwością. Z kolei na stronie północnej zacienienie jest zbyt duże dla większości roślin jadalnych (poza ziołami). Oczywiście niezbędne będą też podstawowe akcesoria ogrodnicze. Produkty takie jak donice, podłoże, nawóz, rękawice, konewka, łopatka czy pazurki bezpośrednio do domu dostarczy internetowy sklep ogrodniczy.

O czym pamiętać, uprawiając rośliny jadalne na balkonie?

Pamiętaj, że rośliny rosnące w donicach wymagają więcej uwagi niż te, posadzone bezpośrednio w gruncie. Należy je regularnie podlewać oraz dbać o odpowiednie nasłonecznienie. Pierwsze tygodnie uprawy są okresem, w którym rośliny korzystają ze składników odżywczych zawartych w podłożu. Po upływie tego czasu należy je systematycznie nawozić. Do uprawy balkonowej najczęściej wykorzystuje się nawozy w płynie, biohumusy oraz rozmaite preparaty ekologiczne, które są dostępne w każdym internetowym sklepie ogrodniczym. W przypadku balkonowych upraw roślin jadalnych najlepszym rozwiązaniem będą donice ceramiczne i gliniane. Ograniczają one bowiem przegrzewanie się gleby i odparowywanie z niej wody, a dodatkowo zmniejszają ryzyko uszkodzenia roślin w wyniku porywistego wiatru czy intensywnych opadów. Natomiast przy ograniczonej powierzchni użytkowej lepiej zdecydować się na montaż skrzynek po zewnętrznej i wewnętrznej stronie poręczy. Uprawa roślin jadalnych na balkonie wymaga trochę więcej uwagi niż standardowa hodowla na polu, w przydomowym ogrodzie czy na działce poza miastem. Należy bowiem pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin oraz bieżącej kontroli nasłonecznienia. Warto wziąć też pod uwagę, że nie wszystkie gatunki warzyw, owoców i ziół nadają się na uprawy doniczkowe, przykładowo ze względu na zbyt rozbudowaną strefę korzeniową.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel