Rozwiewamy mity dotyczące uprawy kaktusów

2020-09-21
Rozwiewamy mity dotyczące uprawy kaktusówKaktusy to popularne i lubiane rośliny doniczkowe pochodzące z suchych, pustynnych obszarów Ameryki. Znane są ze swojej wytrzymałości na wysokie temperatury i trudne warunki pogodowe, a także z charakterystycznych kolców, które chronią bezcenną wodę zgromadzoną wewnątrz ich grubej łodygi. Kaktusy należą do grupy roślin zwanych sukulentami, ponieważ mają zdolność niezwykłej adaptacji, która pozwala im rosnąć w jednym z najbardziej wymagających środowisk na świecie. Kaktusy uwielbiane są przez początkujących hodowców, ponieważ wybaczają okazjonalne pominięcie podlewania i zmienne temperatury. Jednakże na odpowiednią pielęgnację tych roślin składa się wiele czynników, takich jak odpowiednie podłoże do kaktusów, nasłonecznienie i podlewanie w odpowiedniej ilości i częstotliwości. Wokół uprawy kaktusów narosło mnóstwo mitów, których przestrzeganie nie zawsze jest bezpieczne dla kondycji naszej rośliny. Jak więc prawidłowo zajmować się kaktusami?

Mit: Kaktusy nie potrzebują wody

Najpopularniejszym mitem na temat kaktusów jest stwierdzenie, że nie trzeba ich podlewać. Kaktus, tak jak każda roślina, potrzebuje wody do życia i prawidłowego wzrostu. Mimo iż sukulenty potrafią gospodarować wodą, nie jest prawdą, że potrafią obyć się bez podlewania. Oczywiście należy podlewać kaktusy w odpowiedni sposób, czyli kiedy podłoże do kaktusów znajdujące się w doniczce przeschnie. W ten sposób unikniemy nadmiernego podlewania, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Jednocześnie jest to wystarczająca ilość wody dla naszej rośliny. Należy jednak pamiętać, że kaktusy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują okresu spoczynku, który zazwyczaj przypada na okres zimowy. Należy wtedy zaprzestać podlewania i wrócić do niego w okresie wiosennym.

Mit: Kaktusy są odporne na słońce

Mimo iż kaktusy pochodzą z suchych i słonecznych klimatów pustyń Ameryki, nadmiar słońca może im zaszkodzić. Rośliny ustawione w miejscu nasłonecznionym przez cały dzień mogą ulec poparzeniu. Szczególną uwagę należy przykuć do podlewania kaktusów. Pod żadnym pozorem nie należy podlewać ich w pełnym słońcu, kiedy są podatne na poparzenie. Zamiast tego kaktusy należy nawadniać wieczorem lub w nocy, kiedy temperatura powietrza jest niższa, a podłoże do kaktusów w doniczce nie jest nagrzane.

Mit: Kaktusów nie trzeba przesadzać i nawozić

Jednym z najważniejszych parametrów do właściwego wzrostu rośliny jest ziemia, która dostarcza składników odżywczych i minerałów. Odpowiednie podłoże do kaktusów zastosowane w naszej hodowli może stanowić kluczowy element w zdrowiu roślin. Kaktusy co jakiś czas należy przesadzać i nawozić, aby dostarczyć zużytych przez roślinę składników, ale najważniejszy jest dobór ziemi – najlepiej zdecydować się na tę dedykowaną sukulentom. Dobre podłoże do kaktusów jest lekko kwaśne w odczynie, zawiera próchnicę i nie jest zbite, dzięki czemu przepuszcza powietrze. To właśnie od niego w największym stopniu zależy zdrowie oraz piękny wygląd łodygi i kwiatów.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "BOTANICZNY" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixel