Pielęgnacja róż w okresie letnim

2020-07-02
Pielęgnacja róż w okresie letnimKrzewy róży, z racji tego, iż intensywnie kwitną latem, wymagają w tym okresie nieco więcej uwagi. W jaki sposób dbać o róże latem? Jakie zabiegi i preparaty stosować, aby zachować je w jak najlepszej kondycji? Podpowiadamy w poniższym artykule.  

Jak dbać o róże latem?

Latem pielęgnacja róż w dużej mierze zależna jest od warunków atmosferycznych. W okresie suszy należy je regularnie podlewać. Ważne jest również to, aby nie przesadzać z ilością wody, gdyż doprowadzić to może do powstawania chorób grzybowych. Najlepiej jest podlewać róże w godzinach porannych bądź wieczornych. Istotne w letniej pielęgnacji róż jest również ich regularne nawożenie. Pienne i okrywowe róże zaleca się nawozić nawozami potasowymi, które pozytywnie wpływają na krzewienie. Pozostałe gatunki róż wystarczy nawozić preparatami o zwiększonej ilości fosforu. Nawozy należy stosować nie później niż do połowy sierpnia. W celu rozmnażania rośliny można stosować ukorzeniacz do róż, który pomoże sadzonkom rozwinąć system korzeni.  

Odchwaszczanie i cięcie

Do zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych latem warto dołączyć regularne odchwaszczanie. Przy okazji ręcznego usuwania chwastów można również spulchnić glebę, następnie wykładając ją korą czy trocinami. Ściółkowanie zmniejszy tempo wyparowywania wody z gleby. Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji krzewów róży jest ich przycinanie. Gatunki powtarzające kwitnienie warto poddawać regularnemu cięciu. Usuwanie przekwitających kwiatów pozwoli przedłużyć kwitnienie. Warto dodać, że róże z grupy kwitnących raz w roku należy ciąć po okresie kwitnienia, wykonując tzw. cięcie prześwietlające.

Letnia pielęgnacja róż – podsumowanie  

W okresie letnim pielęgnacja róż w głównej mierze skupia się na ich regularnym podlewaniu oraz nawożeniu. Dodatkowo skupić należy się również na dokonywaniu cięć, odchwaszczaniu, a także ochronie przed chorobami i szkodnikami.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel