Ogród wertykalny – co to takiego?

2020-08-11
Ogród wertykalny – co to takiego?Ogród wertykalny to technika stosowana do uprawy roślin na zawieszonym pionowo panelu przy użyciu hydroponiki. Te wyjątkowe konstrukcje mogą być wolnostojące lub przymocowane do ściany. Ogrody wertykalne to wspaniała alternatywa dla roślin doniczkowych, która pozwala stworzyć wyjątkowe zielone kompozycje w przeróżnych kombinacjach.

Ogrody wertykalne wewnętrzne i zewnętrzne

Ogrody wertykalne wewnętrzne nie tylko stanowią wspaniały element wystroju, ale także wspomagają naturalny przepływ powietrza do otoczenia. Składają się z wielu różnych rodzajów roślin i mogą świetnie wypełnić każdą pustą przestrzeń na ścianie – pięknie prezentują się w salonie, w lokalach gastronomicznych, a nawet… w biurach! Te zielone panele pomogą stworzyć wyjątkowy mikroklimat w pomieszczeniu.

Ogrody wertykalne mogą również znajdować się na zewnątrz budynków – idealnie sprawdzają się na tarasach, gdzie potrafią stworzyć prawdziwą oazę. Wiele ogrodów zewnętrznych składa się z mchu i winorośli. Zewnętrzne ogrody mają tę zaletę, że mają naturalne, bezpośrednie światło słoneczne, dzięki czemu dobrze się rozwijają. Zapewniają one również doskonałą ochronę i izolację budynków przed wahaniami temperatury, promieniowaniem UV i ulewnym deszczem. Latem zewnętrzne ogrody wykorzystują proces zwany ewapotranspiracją, który pomaga schłodzić otaczające powietrze. 

Oświetlenie ogrodu

Ogrody wertykalne stały się jednym z najnowszych trendów w dużych miastach. Jednak niewiele mówi się o znaczeniu ich oświetlenia. Poprawne oświetlenie do ogrodów wertykalnych ułatwia ich utrzymanie. Jedną z różnic pomiędzy ogrodami zewnętrznymi a wewnętrznymi jest ekspozycja na światło słoneczne. Zewnętrzne ogrody otrzymują światło słoneczne i nie potrzebują dodatkowego źródła oświetlenia, chyba że znajdują się w zacienionych miejscach lub w ogóle nie otrzymują naturalnego światła. Z kolei wszystkie wewnętrzne ogrody wertykalne potrzebują źródła sztucznego światła, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie roślin i ich doskonałą pielęgnację. Na rynku znajdziemy wiele systemów oświetleniowych dedykowanych właśnie takiemu sposobowi uprawy roślin, które zapewniają optymalne doświetlenie każdej grządki.

Ogrody wertykalne są piękne, zajmują mało miejsca i stanowią wyjątkowy dodatek. Pomagają także zmniejszyć ślad węglowy poprzez odfiltrowanie zanieczyszczeń i dwutlenku węgla z powietrza, co poprawia jego jakość. To doskonały wybór dla tych, którzy pragną mieć namiastkę ogrodu w swoim domu, biurze czy na tarasie.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel