Krzem dla roślin, jakie przynosi korzyści oraz jak go używać?

2023-02-22
Krzem dla roślin, jakie przynosi korzyści oraz jak go używać?

Dlaczego warto stosować krzem do swoich roślin

Używając nawozów, możesz dostarczyć swoim roślinom pierwiastki, które można podzielić na dwie kategorie: pierwiastki niezbędne, takie jak potas, azot i fosfor, które są potrzebne do wzrostu roślin, i niewymagane, takie jak krzem, które nie są potrzebne do wzrostu, lecz znacznie go ułatwiają i zapewniają roślinom bezpieczeństwo. Dostarczanie roślinom krzemu nie jest jedynie zbędnym dodatkiem – to coś, co zapewni im siłę i obfite zbiory.

Co robi krzem?

Krzem wzmacnia ściany komórkowe, dzięki czemu liście, łodygi i korzenie są sztywniejsze i twardsze. zapewnia to im ochronę przed szkodnikami i chorobami. Czasami rośliny stają się na tyle twarde, że szkodniki, takie jak przędziorki, nie mogą ich ugryźć i odchodzą, aby poszukać innego źródła pożywienia.Krzem sprzyja również syntezie pigmentów fotosyntetycznych, poprawiając fotosyntezę. To z kolei sprawia, że roślina rośnie szybciej. Sztywniejsze łodygi zapobiegają wyleganiu, wyginaniu się łodyg przy dnie i sprawiają, że rośliny są bardziej odporne na niedobór wody i zmiany temperatury. Jest to szczególnie ważne podczas uprawy na zewnątrz.Zmniejszony wysiłek oznacza, że rośliny mają więcej energii, którą mogą wykorzystać gdzie indziej, dlatego stosowanie suplementów krzemu jest również korzystne dla plonów.Roślinami, które najbardziej korzystają z krzemu, są zboża, takie jak kukurydza, pszenica i ryż. To one wykażą największy wzrost plonów.Kolejną zaletą krzemu, która nie jest bezpośrednio związana z uprawą roślin, ale mimo to należy ją wziąć pod uwagę, jest to, że może służyć jako pochłaniacz dwutlenku węgla. Oznacza to, że pochłania węgiel, zmniejszając jego obecność w atmosferze.

Która marka krzemu byłaby najlepszym wyborem?

W naszym sklepie znajdziesz krzem różnych marek - Plagron Silic Rock, BAC Silica czy Silicon od Shogun Fertilizers. Wszystkie działają w podobny sposób – wystarczy dodać 1 ml na każdy litr używanej wody i odpowiednio stosować. Może się to różnić w zależności od etapu wzrostu rośliny i zawartości minerałów w wodzie. Nawozy krzemowe BAC i Shogun nadają się do hydroponiki, lecz nie Plagron – można go stosować tylko z kokosem i ziemią. Jeśli używasz krzemu w systemie nawadniania, musisz go później przepłukać, aby usunąć wszelkie pozostałości.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel