Jesienne przymrozki – jak odpowiednio zabezpieczyć rośliny w ogrodzie?

2019-11-20
Jesienne przymrozki – jak odpowiednio zabezpieczyć rośliny w ogrodzie?Nadeszła jesień, a wraz z nią przymrozki, które mogą negatywnie wpływać na kondycję najbardziej delikatnych roślin. Na szczęście na rynku dostępne są rozmaite akcesoria ogrodnicze, które ułatwią nam ochronę upraw. W wielu przypadkach sprawdzą się również materiały naturalnie występujące w każdym ogrodzie.

Jakie rośliny wymagają zabezpieczenia?

W okresie jesiennych przymrozków należy zadbać przede wszystkim o rośliny przeznaczone do hodowli w nieco cieplejszym klimacie. Wszelkie kwiaty doniczkowe, takie jak fuksje czy pelargonie, należy więc bezwzględnie przenieść z balkonów i tarasów do pomieszczeń zamkniętych. Jeżeli zdecydujemy się pozostawić niektóre z nich na zewnątrz, powinniśmy umieścić je na grubej warstwie styropianu, która skutecznie odizoluje korzenie od zimnego podłoża. Gatunki wieloletnie i zimozielone mogą z kolei wymagać nie tylko ochrony naziemnej, ale także zabezpieczenia gleby wokół rośliny. Przykładowo róże bezpiecznie przezimują w słomianych chochołach, a trawy ozdobne powinny zostać związane w snopki i okryte gałązkami. Oczywiście należy pamiętać też o młodych sadzonkach, które wykazują wysoką wrażliwość na niskie temperatury niezależnie od gatunku. Zasadniczo nie należy jednak spieszyć się z zabezpieczaniem roślin. Zbyt wczesne ich okrycie może bowiem zaburzyć naturalny cykl wegetacji.

Podstawowe metody ochrony przed przymrozkami

Do zabezpieczenia roślin przed przymrozkami warto wykorzystać naturalne materiały dostępne w każdym ogrodzie. Kopczyki usypane z ziemi, gałązki iglaków, suche liście czy ściółka skutecznie ochronią bowiem naziemną część rośliny. Dodatkową izolację wykonać można ze słomy, a gotowy chochoł starannie obwiązać sznurkiem, aby konstrukcja nie została naruszona przez wiatr. Wspomniane rozwiązanie jest szczególne popularne w przypadku róż, magnolii czy tulipanowców. Z kolei do ochrony młodych drzew (jako uzupełnienie izolacji wykonanej ze słomy) powszechnie stosuje się naturalne płótno, jutę oraz maty bambusowe.

Jeśli chodzi o akcesoria ogrodnicze dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych, wspomnieć należy przede wszystkim o wielofunkcyjnej agrowłókninie, która występuje w postaci pasów, płacht lub kapturów. Jest ona lekka, oddychająca i przepuszczalna, dlatego dobrze sprawdza się szczególnie w przypadku gęsto rosnących roślin (np. wrzośców, które pod słomą lub liśćmi wykazują tendencję do gnicia). Jeżeli musimy zadbać o większe skupiska roślin, zdecydujmy się na wytrzymałe materiały syntetyczne. Gruba folia przezroczysta stanowić będzie świetną ochronę grządek, nie ograniczając roślinom dostępu do światła. Tunel wykonany z tego materiału powinien być jednak co jakiś czas wietrzony, by zapewnić sadzonkom regularny dostęp do świeżego powietrza. Trzeba oczywiście pamiętać, że gruba folia przezroczysta nie jest dobrym materiałem do ochrony pojedynczych roślin i pod żadnym pozorem nie powinna być stosowana na gołe pnie, gdyż zwiększa ryzyko zaparzenia i pleśnienia rośliny.

Nie istnieje jedna idealna metoda skutecznej ochrony roślin przed przymrozkami. Wybierając akcesoria ogrodnicze, zawsze należy wziąć pod uwagę typ rośliny oraz jej wiek i ogólną kondycję.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "BOTANICZNY" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel