Jesienne liście – jak je wykorzystać?

2019-11-20
Jesienne liście – jak je wykorzystać?Jesienne liście można wykorzystać na różne sposoby. Przydadzą się do zabezpieczenia drzew, krzewów i grządek, stworzenia przytulnych gniazd dla jeży czy wykonania wartościowego kompostu przy pomocy odpowiednich akcesoriów ogrodniczych. Opadłe liście można zatem bardzo skutecznie spożytkować, utrzymując przy tym ład na przydomowych ścieżkach i trawnikach.

Żyzny kompost

Wraz z nastaniem jesieni warto dokładnie zgrabić, a następnie zebrać opadłe liście z chodników, trawników i pędów roślin. Pozostawione na zimę mogą bowiem powodować gnicie poszczególnych okazów, a także tworzyć niebezpieczną, śliską warstwę bezpośrednio na powierzchni gruntu. Wiele osób decyduje się na wywiezienie liści w workach na wysypisko bądź ich palenie, które jest nie tylko wysoce nieekologiczne, ale niejednokrotnie również niezgodne z miejscowym prawem.

Tymczasem jesienne liście stanowią doskonały materiał na żyzny kompost. W tym celu wystarczy zgromadzić warstwę liści o grubości ok. 10 cm. Do ich równomiernego rozłożenia w wybranym miejscu niezbędne będą przykładowo grabki w formie pazurków, które można nabyć w internetowym sklepie ogrodniczym lub placówce stacjonarnej. Kolejnym krokiem do wykonania kompostu będzie wymieszanie liści z niewielką ilością gleby. Dzięki temu w krótkim czasie rozpoczną się procesy gnilne. Tak powstały naturalny nawóz wiosną bardzo skutecznie zasili wszelkie nasadzenia. Warto podkreślić, że tak przygotowana warstwa pełni też funkcję izolacji termicznej, chroniąc znajdujące się pod nią rośliny przed negatywnym oddziaływaniem ujemnych temperatur.

Ocieplanie doniczek

Jesienne liście to również naturalny sposób na ocieplenie doniczek, zlokalizowanych na balkonach czy tarasach. Umieszczając wysuszone listowie w przestrzeni pomiędzy donicą a osłoną, otrzymamy bowiem dodatkową warstwę ochronną, zapobiegającą przemarzaniu roślin.

Gniazda dla jeży

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie wyschniętych liści jest też tworzenie gniazd dla jeży, czyli niezwykle pożytecznych zwierząt, usuwających z ogrodów znaczną część insektów. Całkowita likwidacja liści niestety uniemożliwia im budowanie schronień i utrudnia przetrwanie mroźnej zimy. Przy pomocy podstawowych akcesoriów ogrodniczych z łatwością możemy stworzyć w zacisznym miejscu niewielkie kopce z gałązek i liści, które w krótkim czasie z pewnością zostaną zasiedlone przez jeże.

Odpowiednio wyposażony internetowy sklep ogrodniczy oferuje różnego rodzaju narzędzia, które znacząco ułatwią uporządkowanie i właściwe spożytkowanie opadłych liści. Można wykonać z nich izolującą warstwę kompostu czy przytulne schronienie dla jeży, unikając konieczności kosztownego wywożenia lub nieekologicznego palenia zgrabionych liści.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel