Jak dbać o storczyki? – poradnik dla początkujących plantatorów
Podstawowe zasady pielęgnacji
Decydując się na zakup i uprawę storczyka, przede wszystkim musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. Bardzo ważne jest, by dobrać właściwe podłoże do storczyków. W środowisku naturalnym storczyki rozwijają się na korze drzewa. Ziemia do storczyków powinna zatem zawierać rozdrobnioną korę (np. sosny), która zagwarantuje odpowiednią przepuszczalność światła i powietrza. Tego typu podłoże do storczyków zapewni też zatrzymywanie wilgoci, co pozytywnie wpłynie na poziom nawodnienia rośliny. Kolejnym istotnym aspektem przy pielęgnacji storczyków jest zapewnienie optymalnej wilgotności i temperatury powietrza. W zależności od gatunku rośliny te są przyzwyczajone do wilgotności na poziomie 60-90%. W tym przypadku pomocna może okazać się podstawka wypełniona keramzytem i zalana wodą, na której ustawimy kwiaty. Woda podczas parowania zapewni odpowiednie nawilżenie powietrza. Z kolei, jeżeli chodzi o temperaturę, to jej właściwa wartość waha się w zależności od pory roku w granicach od 18 do 24°C. Storczyki nie powinny być też narażone na przeciągi czy nadmierne promieniowanie słoneczne. Zdecydowanie nie należy zatem umieszczać ich na balkonie czy tarasie.
Podlewanie storczyków
Ziemia do storczyków powinna charakteryzować się dużą chłonnością. W ten sposób roślina przez długi czas będzie miała stały dostęp do wody i niezbędnych składników mineralnych. Storczyków nie należy podlewać zbyt często. Nadmiar wody może bowiem doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej podlewać je dużą ilością wody, ale w dłuższych odstępach czasu. Nie jest to jednak regułą, gdyż niektóre gatunki wymagają intensywniejszego nawadniania. Zazwyczaj najlepiej zastosować metodę obserwacji podłoża i korzeni. Jeżeli roślina ma zapewnioną odpowiednią ilość wody, podłoże będzie lekko wilgotne, a korzenie zielone. W pielęgnacji storczyków bardzo często stosowane są także kąpiele, polegające na całkowitym zanurzeniu rośliny w wodzie i pozostawieniu jej w takim środowisku na ok. pół godziny. Co jakiś czas warto też zastosować nawóz do storczyków, który dostarczy roślinie wszelkich składników odżywczych.Nawozy do storczyków
Nawóz do storczyków powinien być stosowany przede wszystkim wiosną i latem, gdy roślina kwitnie najczęściej. Odpowiednio dobrany preparat zawsze rozcieńczamy zgodnie ze wskazówkami producenta i aplikujemy w dni słoneczne. W ten sposób poprzez zjawisko fotosyntezy roślina będzie mogła w pełni przyswoić wszelkie składniki zawarte w nawozie. Jeżeli nasz storczyk ma ubogi system korzeni, pomocny może okazać się ukorzeniacz do storczyków, który pobudza roślinę do wzrostu i wspomaga proces wypuszczania korzeni. Ukorzeniacz do storczyków sprawdzi się również w sytuacji, gdy planujemy podjąć się rozmnażania storczyków.Uprawa storczyków wymaga pewnej dozy wysiłku i nieco zaangażowania. Z tego względu szczególnie początkujący plantatorzy mogą mieć w tym zakresie wiele wątpliwości. Warto podkreślić, że podstawowa wiedza na temat właściwej pielęgnacji storczyków i jej praktyczne zastosowanie, prawdopodobnie pozwoli przez długi czas cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem.