Jak dbać o palmy i juki - podlewanie, nawożenie, zimowanie palm

2023-03-22
Jak dbać o palmy i juki - podlewanie, nawożenie, zimowanie palm

Jak często należy podlewać palmę? ile dawać wody ?

Palmy lubią dużo wody, dlatego powinniśmy podlewać je częściej, niż inne rośliny. Każda palma ma inne potrzeby, jednak dobrą zasadą jest podlewanie co trzy dni. Jeśli zobaczymy, że liście żółkną, brązowieją lub zaczynają opadać, powinniśmy używać mniej wody, jeśli czubki liści robią się brązowe, wtedy musimy użyć więcej wody. Świeżo posadzone palmy wymagają więcej wody. Przez pierwszy tydzień czy dwa po posadzeniu najlepiej jest podlewać roślinę codziennie. Gdy palma się zadomowi, można zmniejszyć częstotliwość podlewania.Pora roku może dość znacznie wpłynąć na częstotliwość podlewania. Palmy rosną głównie latem, co zwiększa ich zapotrzebowanie na wodę, natomiast zimą wzrost zatrzymuje się i powinniśmy wtedy podlewać palmę rzadziej. Warto zainwestować czas w głębokie podlewanie. Palmy mają głębokie korzenie, co sprawia, że nie możemy jedynie oblać gruntu, w którym rosną. W takiej sytuacji mokra jest jedynie wierzchnia warstwa ziemi, a korzenie pozostają suche. Wolne podlewanie pozwala wodzie dotrzeć do korzeni, dzięki czemu unikniemy wysuszenia naszej rośliny. Pomóc nam może ziemia do palm Biovita, która zawiera w sobie perlit, zwiększający przepuszczalność i usprawniający podlewanie. Usypanie obwódki około 40 cm od pnia pozwala zaoszczędzić wodę i usprawnić podlewanie. Ziemia tworzy swoisty lejek, który kieruje wodę w stronę rośliny i zapobiega jej nierównomiernemu rozlewaniu. 

Nawożenie palm i juk, jak nawozić ?

Palmy są roślinami egzotycznymi, co sprawia, że w naszym klimacie potrzebują pomocy, by wyglądać i rosnąć jak najlepiej. Specjalnie do tego celu powstały dedykowane nawozy Growth Technology. Do świeżo posadzonych palm polecamy Palm Booster, środek, który wspomaga tworzenie nowych i silniejszych korzeni. Stymulator wzrostu przeciwdziała “szokowi  przeszczepowemu”, dzięki czemu nie musisz się martwić czy Twoja palma przetrwa przesadzenie. Palm Booster przeznaczony jest nie tylko do nowych palm – produkt wspomaga także kiełkowanie nasion. Dla starszych palm rekomendujemy regularną aplikację Palm Booster’a  w zmniejszonej dawce, by osiągnąć najlepsze efekty wzrostu.. Palm Focus od Growth Technology przeznaczony jest przede wszystkim (lecz nie tylko) do palm doniczkowych. Nawóz zapewni twojej palmie niezbędnych składników odżywczych podczas wzrostu. Powinniśmy pamiętać, żeby używać nawozu tylko na ziemi – kontakt z samą rośliną może doprowadzić do odparzania. 

Palmy i juki podczas zimy, jak zimować ? Jak doświetlać palmy

W zimniejszych miesiącach palmy wymagają wyjątkowej opieki. Powinniśmy mieć na uwadze parę kwestii, które mogą zadecydować o tym, czy nasza palma przetrwa zimę; są nimi podlewanie, zabezpieczenie rośliny przed mrozem i doświetlenie. Im jest zimniej, tym mniej powinniśmy podlewać naszą palmę. Niska temperatura spowalnia aktywność korzeni i tempo wzrostu, przez co roślina potrzebuje mniej wody. Podlewając zbyt dużą ilością wody ryzykujemy odmrożenie korzeni, z czego palmie będzie bardzo trudno wyjść. Dobrym pomysłem jest także osłonięcie palmy rosnącej na zewnątrz przed nagłym uderzeniem zimna. Drzewo możemy zawinąć w maty bambusowe czy agrowłókninę. W tym celu polecamy agrowłókninę Biovita. By ochronić korzeń, można użyć mulczu, na przykład kory czy szyszek. Gdy pogoda się poprawi, należy usunąć mulcz i osłonę. Palmy, jak wszystkie rośliny, potrzebują światła, by zdrowo rosnąć. Jesienią i zimą, gdy dni są krótkie i ciemne, zapewnij swojej palmie idealne warunki z lampami LED marki Verticana. Ten system oświetlenia daje roślinom odpowiednie długości światła potrzebne do aktywnej fotosyntezy.  Dzięki doświetleniu, twoje palmy będą wyglądały tak dobrze jak latem, nawet w środku zimy. 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel