Drzewko bonsai – podstawowe zasady pielęgnacji

2019-10-29
Drzewko bonsai – podstawowe zasady pielęgnacjiDrzewko bonsai to roślina, która wymaga starannej pielęgnacji. W celu utrzymania jej w dobrej kondycji niezbędne jest regularne podlewanie, systematyczne nawożenie oraz właściwe dobranie doniczki, ziemi oraz stanowiska. Jak zatem pielęgnować bonsai, by uzyskać naturalne, żywe dzieło sztuki?

Doniczki i ziemia do uprawy bonsai

Korzenie bonsai są bardzo podatne na przesychanie. Z tego względu wskazane jest stosowanie odpowiedniej wielkości doniczek, które całkowicie zakryją wspomnianą część rośliny. Ważne, aby ich dno było wyposażone w duże otwory umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody. Nie bez znaczenia jest również sama ziemia do bonsai. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu, gliny oraz grubego piasku, która pozwoli zachować wilgotność podłoża na właściwym poziomie.

Nawadnianie bonsai

Istotnym elementem pielęgnacji bonsai jest jego regularne podlewanie. W sezonie wegetacyjnym wskazane jest codzienne nawadniane, a w trakcie upałów podlewanie rośliny nawet dwukrotnie w ciągu doby. Natomiast jesienią i zimą nawadnianie należy ograniczyć. W każdym przypadku woda powinna mieć temperaturę pokojową oraz charakteryzować się niską zawartością wapnia. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, a dawka wody dostosowana do indywidualnych potrzeb drzewka bonsai. Pielęgnacja w dużej mierze zależy więc od rodzaju użytej rośliny. Przykładowo odmiany z sukulentów podlewamy zdecydowanie rzadziej niż inne rodzaje drzewek.

Nawożenie bonsai

Ziemia do bonsai wymaga nawożenia przeprowadzanego w okresie od kwietnia do sierpnia. W tym przypadku stosujemy nawozy rozpuszczalne w wodzie, których rodzaj i stężenie należy dobrać do konkretnej odmiany i zapotrzebowania, jakie wykazuje nasze drzewko bonsai. Pielęgnacja z użyciem nawozów zapewne dostarczy niezbędnych mikro- i makroelementów, odpowiedzialnych za prawidłowe wybarwianie liści, wysoką odporność na choroby oraz utrzymywanie odpowiedniego pH gleby.

Jak pielęgnować drzewko bonsai zgodnie z porami roku?

Pielęgnację bonsai warto dostosowywać do aktualnie panującej pory roku. Wiosną możemy przesadzać rośliny, wymieniać ziemię oraz formować ich pędy. Latem zadbajmy o intensywne podlewanie i nawożenie oraz ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym (zacienione stanowisko). Jesienią wskazane jest natomiast ograniczenie nawadniania oraz zaprzestanie nawożenia. Zimową porą należy z kolei zadbać wyłącznie o właściwy poziom wilgotności podłoża.

Dobór odpowiedniej ziemi oraz stanowiska może okazać się podstawą udanej uprawy drzewka bonsai. Regularne podlewanie oraz nawożenie zgodnie z porami roku sprawi natomiast, że liście będą doskonale wybarwione, mocne i dobrze rozwinięte, a cała roślina stanie się odporna na niekorzystne oddziaływanie warunków środowiskowych.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel