Doniczkowa uprawa ziół, czyli jak spożytkować wolny czas w dobie przymusowej izolacji domowej

2020-04-15
Doniczkowa uprawa ziół, czyli jak spożytkować wolny czas w dobie przymusowej izolacji domowejZapachu świeżej bazylii, aromatycznego oregano czy intensywnej mięty nie da się porównać z żadną inną wonią. Supermarkety oferują co prawda szeroki asortyment świeżych ziół, które możemy dodać do potraw, aby cieszyć się ich niepowtarzalnym aromatem oraz smakiem. Jednak zakup takiej rośliny jest rozwiązaniem doraźnym. Znacznie lepiej byłoby czuć zapach świeżej zieleniny na co dzień i mieć ją na wyciągnięcie ręki w dowolnym momencie. W okresie pandemii koronawirusa i obostrzeń narzuconych przez państwo dysponujemy nadprogramowym czasem wolnym, który zapewne warto spożytkować na rozpoczęcie przygody z doniczkową uprawą ziół na balkonie czy parapecie.

Własne zioła w doniczkach – od czego zacząć?

Do rozpoczęcia pracy nad domowym ogródkiem ziołowym, niezbędne będą podstawowe akcesoria ogrodnicze, takie jak doniczki w różnych rozmiarach czy łopatka do nabierania ziemi. Oczywiście nie obędzie się bez odpowiedniego podłoża, a także nasion lub sadzonek wybranych roślin. Może być to np. bazylia, oregano, mięta, lubczyk, tymianek, szczypiorek lub rzeżucha. W dobie pandemii koronawirusa najwygodniejszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skompletowanie potrzebnych produktów w internetowym sklepie ogrodniczym.

Domowa uprawa ziół – ruszamy do pracy!

Gdy otrzymamy już zamówione w internetowym sklepie ogrodniczym produkty, konieczne będzie przystąpienie do działania. Po pierwsze wybieramy optymalne miejsce dla doniczek, wypełniamy je ziemią do ok. 3/4 wysokości i wysiewamy nasiona według instrukcji dostępnych na opakowaniach. Jeżeli zdecydowaliśmy się na gotowe sadzonki, powinniśmy umieścić je w podłożu w taki sposób, by korzonki znajdowały się dość głęboko w ziemi. Po delikatnym podlaniu wszystkich roślin pozostaje umieszczenie ich na parapecie, balkonie czy tarasie i kontrolowanie poziomu wilgotności gleby oraz  stopnia nasłonecznienia.

Domowy ogródek dla każdego

Uprawa ziół doniczkowych jest niemal dziecinnie prosta, gdyż do jej realizacji wystarczą podstawowe akcesoria ogrodnicze, minimum wiedzy oraz motywacja do działania. Należy podkreślić, że domowy ogródek przynosi wiele korzyści. Poza oczywistą zaletą, jaką jest stały dostęp do świeżych ziół, samo przygotowywanie i pielęgnowanie uprawy, może okazać się ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Ponadto obcowanie z roślinami relaksuje i odpręża, co w dobie pandemii, może okazać się nieocenione.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel