Doniczki materiałowe do uprawy roślin - zalety i sposób użytkowania

2023-02-08
Doniczki materiałowe do uprawy roślin - zalety i sposób użytkowania

Doniczki materiałowe dla roślin

Doniczki materiałowe to świetna alternatywa dla standardowych doniczek plastikowych. Pod wieloma względami przewyższają plastik, nie tylko jeśli chodzi o sam wzrost – wpływ tkaniny na środowisko jest znacznie mniejszy niż plastiku, zwłaszcza nieprzeznaczonego do długotrwałego użytkowania. Tkanina może być droższa, ale jej wpływ na uprawy i ekosystem jest niezaprzeczalny.Jedną z największych zalet doniczek tekstylnych jest “przycinanie” korzeni. W plastikowych doniczkach korzenie mogą łatwo się związać – uderzają o ściany i zaczynają rosnąć w kółko. Może to zahamować wzrost i spowodować wiele problemów. Struktura tkaniny sprawia, że jest ona w swoisty sposób “wypełniona dziurami”, w kierunku których zaczynają rosnąć korzenie. Zaczynają wystawać przez otwory, co powoduje wysychanie końcówek. Jest to korzystne, ponieważ zwiększa objętość korzeni zamiast długości.Dodatkowym atutem jest napowietrzanie korzeni. Tkanina pozwala korzeniom uzyskać znacznie więcej powietrza niż w plastikowej doniczce. Więcej dostępnego powietrza oznacza zdrowszy wzrost rośliny.Wpuszczanie powietrza przez ściany również przyczynia się do kontroli temperatury. Tkanina pozwala na łatwe wyrównanie temperatury.Wiele doniczek z tkaniny jest wyposażonych w uchwyty, które znacznie ułatwiają przenoszenie roślin niż w doniczkach plastikowych. W przypadku klasycznych doniczek nie ma niczego do trzymania prócz krawędzi, co może stanowić wyzwanie w przypadku większych systemów korzeniowych. Zajmują również znacznie mniej miejsca podczas przechowywania – dzięki miękkiej konstrukcji doniczki nie marnują przestrzeni.

Ile lat wytrzymują doniczki z tkaniny? Ile razy można używać doniczek z materiału?

Doniczki z tkaniny wytrzymują od kilku lat do pięciu, ale twój przebieg może się różnić. Są wielokrotnego użytku, więc nie trzeba kupować nowych za każdym razem, gdy musisz przesadzić roślinę.

Czy doniczki z tkaniny wymagają otworów drenażowych?

Nie potrzebują. Ponieważ tkanina jest porowatym medium, nie jest konieczne posiadanie otworów drenażowych; materiał jest już pełen maleńkich „otworków drenażowych”.

Czy doniczki z tkaniny można prać?

Doniczki materiałowe można prać w pralce z detergentem lub bez. Można je również namoczyć w ciepłej wodzie, dzięki czemu wszelkie pozostałości soli rozpuszczą się i nie będą miały wpływu na następną uprawę.

Metoda nawadniania dna doniczek z tkaniny

Metoda podlewania od dołu jest właśnie tym – metodą podlewania od dołu zamiast od góry. Garnek umieszcza się w płytkim pojemniku z wodą; powoduje to, że gleba przesuwa wodę w górę poprzez ruch kapilarny. Ta metoda lepiej nawilża glebę niż zwykłe podlewanie i zapobiega zastojom wody, ponieważ gleba pobierze tylko tyle wody, ile może, podczas gdy w metodzie szczytowej można źle ocenić dawkę i zadusić korzenie.

Jakie donice materiałowe wybrać?

Proponujemy dwa warianty donic z tkaniny. Doniczki Herbgarden to klasyczne donice wykonane z wysokiej jakości tkaniny z naturalnych materiałów. Inną opcją jest Root Pouch, który nie jest wykonany z naturalnych włókien, lecz z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Działa nieco inaczej niż naturalna tkanina, ale efekty są dość podobne. Niezależnie od tego, jaką doniczkę z tkaniny wybierzesz, możesz być pewien, że uzyskasz lepsze rezultaty i pomożesz środowisku.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "BOTANICZNY" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel