Co to są doniczki Airpot i jak ich używać ?

2023-02-09
Co to są doniczki Airpot i jak ich używać ?

Co to są Airpoty?

Airpoty to innowacyjny rodzaj doniczek, który wspomaga wzrost korzeni i zapobiega ich krępowaniu. Konstrukcja jest dość prosta – doniczka składa się z plastikowego arkusza, przypominającego kształtem karton po jajkach, dolnej kratki i szpilek, które trzymają całość konstrukcji. Arkusz ma dziury, przez które wystają korzenie, powodując ich wysychanie i “przycinanie”. Suszenie jest korzystne dla rośliny, ponieważ sprzyja bocznemu wzrostowi korzeni.

Zalety Airpotów

Jedną z największych zalet Air-pot jest automatyczne przycinanie, które eliminuje konieczność samodzielnego przycinania korzeni i wzmacnia roślinę. Drenaż jest również znacznie lepszy niż w przypadku standardowej plastikowej doniczki. Przesadzanie jest także rzadziej potrzebne , ponieważ korzenie nie związują się.

Podlewanie w Airpotach

Zwiększenie objętości korzeni oznacza, że roślina będzie potrzebowała więcej podlewania. To jednak dobra rzecz – oznacza to, że twoja roślina będzie silniejsza, niż gdybyś posadził ją w standardowej plastikowej doniczce.Aby zapobiec wypływaniu wody z bocznych otworów, warto zastosować wolniejszą metodę podlewania, np. kroplownik.

Czy przycinanie korzeni naprawdę działa w Airpotach?

Nowatorska konstrukcja Air-pot sprawia, że przycinanie jest w zasadzie automatyczne. Kształt doniczki prowadzi korzenie do bocznych otworów; korzeń zaczyna wystawać, a końcówka wysycha, co prowadzi do poziomego wzrostu korzeni. W ten sposób nie musisz przycinać roślin, Air pot zrobi to za Ciebie.

Czy można przelać Air-poty?

Można, ale jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku standardowych doniczek ze względu na dużą powierzchnię odpływu.

Czy Airpoty są wielokrotnego użytku?

Air-poty są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Wykonane są z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie ulegną zniszczeniu w ziemi.

Jakie podłoże będzie odpowiednie do uprawy w Airpotach?

Pojemniki Air-Pot mogą działają z wieloma różnymi podłożami uprawowymi, takimi jak ekspandowana glina, wełna mineralna lub włókno kokosowe

Czy Air-poty są przeznaczone do uprawy w pomieszczeniach czy na zewnątrz?

Airpoty mogą być używane zarówno do uprawy w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, wystarczy zapewnić im miejsce na drenaż.

Jaki rozmiar Airpota byłby najbardziej odpowiedni dla mojej rośliny?

Zależy to od wielkości korzeni rośliny. Średnica Twojej doniczki Air-pot powinna być o około 3 cm większa niż średnica poprzedniej doniczki, aby korzenie miały miejsce na wzrost.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel