Błędy, które popełniasz podczas pielęgnacji kwiatów na balkonie

2020-09-21
Błędy, które popełniasz podczas pielęgnacji kwiatów na balkonieKwiaty, zioła i inne rośliny posadzone na balkonie to dla wielu osób jedyna okazja do posiadania skrawka swojego ogródka. Na małej przestrzeni możesz zmieścić piękne, wielokolorowe kompozycje kwiatowe – pod warunkiem, że stworzysz roślinom odpowiednie warunki do kwitnienia. Aby móc cieszyć się w pełni rozwiniętymi roślinami balkonowymi, unikaj tych błędów.

Nieodpowiedni dostęp do światła


Podczas doboru kwiatów na balkon nie możesz kierować się jedynie swoim gustem. Niektóre rośliny balkonowe potrzebują ekspozycji na pełne słońce, inne wolą półcień. Ustawienie tych drugich w bezpośrednim świetle może skutkować poparzeniem liści. Dlatego należy sprawdzić, jakie potrzeby świetlne mają poszczególne gatunki, które chcesz posadzić na swoim balkonie. Zwróć też uwagę na strony świata – jedne rośliny lepiej rosną na balkonie południowym, inne – na wschodnim. Większość kwitnących roślin balkonowych lubi intensywniejsze nasłonecznienie; nie należy ustawiać ich w całkowitym cieniu, bo rozwiną się dużo słabiej.

Za małe doniczki balkonowe


Doniczka balkonowa powinna zapewniać roślinie odpowiednią ilość miejsca do rozwoju korzeni. Najczęściej wybierane doniczki balkonowe – podłużne – nie powinny mieć mniej niż 15 cm szerokości. Do doniczki nie można wsadzić zbyt wielu sadzonek; z czasem rozrosną się, dlatego zostaw między nimi spore odstępy.

Za mało, za dużo wody


Roślina niepodlewana wystarczająco często więdnie, ale można ją również przelać, co powoduje gnicie korzeni. Kwiaty balkonowe najlepiej podlewać raz dziennie lub co drugi dzień, jeżeli jest chłodniej. Powinno się nawadniać je rano lub wieczorem, nigdy w czasie największego upału – spowoduje to "szok termiczny" rośliny i jej gorszy rozwój.

Brak nawożenia

Jeżeli kwiaty balkonowe nie kwitną lub kwitną słabo, być może brak im składników odżywczych. W takim wypadku należy zastosować nawóz, najlepiej dostosowany do gatunku. Nawożenie rozpoczynamy wiosną – zimą rośliny są w stanie spoczynku i nie potrzebują nawozu. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu nawozu i pamiętaj, że lepiej zastosować go za mało niż za dużo, ponieważ przenawożenie może przynieść skutki odwrotne do zamierzonego. Wiele gatunków kwiatów balkonowych jest bardzo prostych w pielęgnacji i nie wymagających zbyt wiele wysiłku; pamiętając tylko o kilku zasadach, możemy na długo cieszyć się ich pięknem.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel