Aranżujemy oczko wodne. Poradnik dla początkującego ogrodnika

2020-07-09
Aranżujemy oczko wodne. Poradnik dla początkującego ogrodnikaOczka wodne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Odmieniają wygląd ogrodu i sprzyjają odpoczynkowi, szczególnie w upalne dni. Aranżacja oczka powinna być jednak przemyślana, aby dobrze wpisywała się w ogrodową architekturę.   

Pomysł na oczko wodne

Przede wszystkim należy się zastanowić, ile miejsca ma zajmować zbiornik wodny i jakie pełnić funkcje. Kształt i elementy dekoracyjne powinny wpisywać się w otoczenie, folia do oczka wodnego musi mieć odpowiednią strukturę i właściwości, a roślinność – dobrze zbilansowane podłoże.  Przy nowoczesnym domu, z wypielęgnowanym trawnikiem dobrze będzie wyglądać niewielki kwadratowy staw z jednolitą roślinnością i minimalistycznymi ozdobami. Tam, gdzie ogród wpisuje się w wiejski klimat, a roślinność jest bujna i różnorodna, można pozwolić sobie na oczko w folkowej stylistyce, ozdobione kamieniami, z niewielkimi wodospadami czy fontanną. Jeśli w akwenie mają pływać ryby, oczko powinno mieć co najmniej 1,5 metra głębokości, a woda odpowiednie pH. 

Prace przy budowie oczka

Pierwszym etapem budowy oczka po wyznaczeniu miejsca jest wykopanie i ukształtowanie zbiornika. Można wymodelować półki, które posłużą, jako podłoże do nasadzeń. Następnie należy wybrać niezbędne akcesoria. Folia do oczka wodnego posłuży jako wkład do wyłożenia dna. Powinna być przede wszystkim odporna na mróz i uszkodzenia, a w przypadku, gdy w oczku będą hodowane ryby i sadzone rośliny, nie może wydzielać chemicznych substancji. Pod folię potrzebny jest podkład z agrowłókniny, geowłókniny albo wełny mineralnej. Na tym etapie warto też wybrać rośliny, jeśli mają być posadzone w akwenie.  Kiedy już folia do oczka wodnego i inne elementy są wybrane, czas przystąpić do pracy. Na dnie rozkłada się podkład, zabezpieczający folię przed przebiciem. Następnie folia powinna być zakładana od najniższego punktu w górę. Folia nie może być naciągana, ma swobodnie leżeć na krawędziach. Można ją przyciąć albo obłożyć kamieniami. 

Przygotowanie warunków dla roślin

Ostatnim etapem budowy zbiornika jest napełnienie go wodą oraz posadzenie roślin. Trzeba pamiętać, aby roślin nie sadzić w ziemi ogrodowej, ale wymieszać ją z gliną i piaskiem. Od początku należy pielęgnować je przy pomocy specjalnych preparatów. Warto też wiedzieć, że na wodę negatywny wpływ mogą mieć wapienne kamienie ułożone wzdłuż brzegu akwenu. Zmieniają one odczyn wody na zasadowy, co szkodzi rybom i roślinom, a ponadto powoduje mnożenie się glonów.    Aranżacja przydomowego oczka wodnego to proces, który wymaga pracy, przygotowań i wiedzy na temat dostępnych na rynku materiałów. Solidnie zbudowany i pielęgnowany akwen będzie jednak cieszył domowników przez długie lata.
pixelpixel