Uprawa pomidorów w przydomowym ogródku – o czym należy pamiętać?

2020-06-26
Uprawa pomidorów w przydomowym ogródku – o czym należy pamiętać?Pomidory, które na dobre zagościły w polskich przydomowych ogródkach, pochodzą ze znacznie cieplejszej strefy klimatycznej Ameryki Południowej. Z tego względu ich uprawa wymaga przestrzegania zasad, które pozwolą roślinie wzejść i zaowocować przed nadejściem jesieni.  

Kiedy, jak i gdzie należy sadzić pomidory?

Pomidory można sadzić od drugiej połowy maja, gdy nie ma już ryzyka przygruntowych przymrozków. Aby do tego czasu roślina mogła wykiełkować z nasion i przybrać postać gotowych do rozsadu sadzonek, należy je zasiać już w lutym do doniczek i ustawić w ciepłym miejscu - np. na parapecie tuż przy kaloryferze. Dobrym rozwiązaniem jest również kupienie gotowych sadzonek w sklepie ogrodniczym. Wówczas podczas zakupu roślin warto zwrócić uwagę, czy korzenie nie są uszkodzone, a pędy mocne.  

W przygotowanej grządce odstępy pomiędzy kolejnymi krzewami pomidora nie powinny być mniejsze niż 40 cm. Tylko wówczas będzie możliwy swobodny wzrost roślin. Aby sadzonka mogła piąć się ku górze, konieczne jest również wbicie palików i przywiązanie do nich łodygi. Wraz z osiąganiem kolejnych centymetrów wysokości warto przywiązywać ją dodatkowymi sznurkami, które nie pozwolą połamać jej się pod ciężarem dojrzewających owoców.

Każda sadzonka powinna znaleźć się w przygotowanym dołku na nieco większej głębokości, niż miało to miejsce w doniczce. Po rozłożeniu korzeni i obsypaniu ich ziemią, należy roślinę obficie podlać.

Jak pielęgnować zasadzone pomidory

Z uwagi na pochodzenie pomidorów z ciepłej strefy klimatycznej, przygotowane dla nich miejsce musi być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Idealne warunki to takie, gdzie panuje temperatura ok. 22-25 st. Celsjusza. Odpowiednią wegetację mają pomidory w glebie piaszczysto-gliniastej, o średniej zawartości próchnicy, przepuszczalnej i o lekko kwaśnym odczynie.    

Aby zapewnić sadzonkom jak najlepsze warunki do wzrostu, warto stosować nawóz do pomidorów.  Może być taki o składzie organicznym albo bardziej przyjazny dla środowiska - mineralny, wieloskładnikowy. Nawożenie można rozpocząć już od 2 tygodnia po wysadzeniu do gruntu. Nie ma znaczenia, czy preparat będzie miał formę płynu czy granulatu. Zgodnie z danymi Agrosimex, aby możliwe było wyprodukowanie 1 kg owoców, roślina musi pobrać:
  • do 5 g azotu,
  • do 1 g fosforu,
  • do 8 g potasu,
  • do 5 g wapnia,
  • do 1,2 g magnezu.  

Choć pomidory są jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w przydomowych ogrodach, to bez przestrzegania podstawowych zasad pielęgnacyjnych, bardzo łatwo doprowadzić do chorób dojrzewających owoców, niskiego wzrostu krzewu czy nawet całkowitego obumarcia rośliny.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "BOTANICZNY" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel