Dlaczego podłoże kokosowe świetnie sprawdza się podczas uprawy roślin?

2020-06-10
Dlaczego podłoże kokosowe świetnie sprawdza się podczas uprawy roślin?W ogrodnictwie coraz częściej wykorzystuje się nie tylko tradycyjną ziemię do kwiatów, lecz także alternatywne do rodzaje podłoży dające większe możliwości kontroli warunków uprawy. Jednym z takich podłoży jest  włókno kokosowe.

Podłoże kokosowe – jak powstaje?          

Podłoże kokosowe powstaje wyłącznie z naturalnych komponentów, czyli z włókien kokosowych pozyskiwanych ze skorup orzecha kokosowego. Po zebraniu włókna są płukane i poddawane obróbce. Jako domieszkę do podłoży kokosowych stosuje się także zmielone skorupy orzecha i pył powstały podczas obróbki. Podłoża przeznaczone do upraw specjalistycznych są wzbogacane domieszką perlitu. Gotowy produkt jest sprzedawany w formie sprasowanej, co znacznie ułatwia transport.

Włókno kokosowe – podłoże idealne

Uprawa na podłożach kokosowych daje nieograniczone możliwości kontroli warunków, w jakich rosną rośliny. Dzięki możliwości poboru dużych ilości wody bez zmiany struktury podłoża (nie zbryla się) powstają bardzo dobre warunki wodno-powietrzne dla korzeni uprawianych roślin. Ponieważ samo podłoże kokosowe nie zawiera składników pokarmowych łatwo dopasować nawóz do potrzeb konkretnej rośliny. Odczyn podłoża jest zbliżony do neutralnego, dzięki czemu pH można swobodnie regulować. Kolejną zaletą podłoża jest brak żyjących w nim patogenów przy jednoczesnej obecności grzybów, które chronią uprawiane rośliny przed innymi szkodliwymi gatunkami grzybów.

Podłoża kokosowe – rodzaje

W zależności od przeznaczenia podłoża koksowe stosuje się w różnej postaci. W sprzedaży znaleźć można kokos w formie sprasowanych brykietów, dysków, chipsów ze zrębków łupin oraz czystych włókien. Do profesjonalnej uprawy np. w szkółkarstwie używa się zazwyczaj mat kokosowych.  Wybierając podłoże, warto zwrócić uwagę na jego jakość szczególnie poziom zasolenia, które jest wynikiem płukania włókien słoną wodą.

Podłoże kokosowe a ochrona środowiska Dzięki temu, że podłoże powstaje z naturalnych składników, jest w pełni biodegradowalne. Do uprawy można je wykorzystywać przez kilka sezonów – zazwyczaj wystarcza na trzy lata. Nawet kiedy przestanie być użyteczne jako samodzielne podłoże, można je wykorzystać do poprawy warunków gleby w ogrodzie, poprzez przemieszanie go z ziemią.

Zalety stosowania podłoża kokosowego sprawiają, że cieszy się ono coraz większą popularnością, znikając ekspresowo z półek sklepów ogrodniczych. Przetestujcie je koniecznie!
pixelpixel